Yüksekokulumuz Yeni Binasında

by: Safranbolu Meslek Yüksekokulu


Gerçekleştirilen güçlendirme ve yenileme çalışmasının ardından tekrar kendi binasına dönen Safranbolu Meslek Yüksekokulu 2017-2018 eğitim öğretim yılına hazır. Yenileme süreci ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz MYO Müdürümüz Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş şunları kaydetti;

"Bilindiği üzere Safranbolu MYO Karabük Üniversitesi'nin nüvesi ve bölgedeki ilk yükseköğrenim kurumu. Köklü geçmişi ve eğitim tecrübesi ile şehrimiz için çok önemli bir yere sahip. Şu an yüksekokulumuza kayıtlı öğrenci sayısı 5000'in üzerinde. Bu da binamızdaki günlük insan trafiğinin en az 2500-3000 kişi civarında olduğu anlamına geliyor. Böylesine bir trafiği yönetebilmek ve SMYO'ya yakışır bir atmosfer sağlayabilmek için binamızı baştan aşağı yeniledik ve çok kapsamlı değişiklikler yaptık. Yakın dönemde faaliyete geçen, hemen karşımızdaki GSTF binası zaten kütüphane, kantin, yemekhane gibi birimleri içerdiği için, binamızda bu birimlere yer vermedik ve böylece alan kazandık. Ayrıca çatıyı yükseltip yeni bir kat üreterek ve zemin kattaki dış mekanı binaya dahil ederek yeni mekanlar tesis ettik, yeni sınıflar, atölyeler ortaya çıkardık, personel odalarının sayısını arttırdık.

Bunların da ötesinde erişilebilirlik, engelli uyumu, acil tahliye ve kullanışlılık anlamında binamıza önemli özellikler kattık. Merdiven tipi engelli asansörünü kullanmaya başlayan bölgedeki ilk kurum olduk. Binamızın bütün girişlerine, standartlara uygun engelli rampaları tesis edildi. Oda kapıları için, görme engellilere yönelik Braille alfabesi ile yazılmış bilgilerin de bulunduğu kullanışlı levhalar tasarladık. Giderek artan uluslararası öğrenci profilimizi de dikkate alarak binamızdaki tüm levhalarda hem Türkçe, hem İngilizce açıklamaların olacağı bir planlama içerisindeyiz. Binamızın fiziki yapısından dolayı eni dar boyu uzun olan sınıflarımız için standart yazı tahtaları yerine, bütün duvarı kaplayacak şekilde geniş ve büyük boy tahtalar yaptırdık. Böylece öğrencilerin tahtayı daha rahat görmelerini, projeksiyondan yansıyan görüntünün bölünmemesini ve ders veriminin maksimize edilmesini hedefledik. Temizlik ve hijyen donatılarının eksiksiz olmasına özen gösteriyoruz. Yangın merdiveni ve panik barlı özel yalıtımlı kapıları ile binamız acil durumlar için çok daha uygun hale geldi. Yeni tesis edilen havalandırma ve klima sistemleri ile iç mekandaki hava kalitesinin yüksek düzeyde tutulmasını amaçladık.

Bu vesile ile, yeni eğitim öğretim yılında ve yenilenen binamızda öğrencilerime ve personelime; başarı ve huzurlu çalışmalar diliyorum. Binamızdaki planlama ve imalat sürecinde desteğini esirgemeyen ve her türlü imkanı bize sunan Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat'a ve emeği geçen tüm kişilere teşekkür ediyorum."

Ana Klasor > Yeni_Bina