Safranbolu MYO Koordinatörlüğünde Yürütülen “Fusion Cuisine” Başlıklı Avrupa Birliği Projesinin İlk Etabı İtalya’da Gerçekleştirildi

by: Safranbolu Meslek Yüksekokulu

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen 2016-1-TR01-KA202-035191 numaralı “Fusion Cuisine” adlı proje ile, binlerce yıllık köklü geçmişe sahip Anadolu Coğrafyasının sahip olduğu yöresel yemek zenginliklerinin tanıtılması, proje ortaklarına ait özgün yemeklerin karşılaştırılması, uluslararası tanınırlığının arttırılması ve yemek kültürleri özelinde toplumlar arası kültürel köprülerin kurulması amaçlanmıştır. Proje üç ülkeden farklı kuruluşların ortaklığı ile sürdürülmekte olup bunlar; Karabük Üniversitesi-Türkiye, Giovani Per L’Europa-İtalya ve M&M Profuture Training-İspanya’dır.

Proje kapsamında, her bir kuruluşun diğer katılımcıları ülkesinde ağırlaması, yöresel yemekler ve yemek kültürleri ile ilgili eğitimler, workshop’lar, seminerler düzenlemesi öngörülmüştür. Projenin ilk etabı 01-05 Mayıs 2017 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde düzenlenmiştir. Beş günlük program dahilinde alanında uzman olan kişiler tarafından katılımcılara İtalyan yemek kültürü ile ilgili teorik ve pratik bilgiler verilmiş, yemek hazırlama uygulamaları gerçekleştirilmiş, yöresel ürünlerin hazırlanışları konusunda bilgilendirilme sağlanmış, ürünlerin tadımları ve eğitim gezileri gerçekleştirilmiştir. Eğitim programı dahilinde ayrıca katılımcılara üniversitemiz ekibi tarafından yöresel lezzetlerimizin en seçkin ürünlerinden yayım, zerde gibi yemekler ortak katılımlı hazırlama ile sunulmuş ve tadımları gerçekleştirilmiştir.

Fusion Cuisine projesinin ikinci etabı 25-29 Eylül 2017 tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona şehrinde gerçekleştirilecektir. Proje, üçüncü ve final etabı ile birlikte 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında üniversitemiz ev sahipliğinde Safranbolu İlçemizde düzenlenecek etkinlikler ile sona erecektir.

Ana Klasor > fusion_cuisine_italy