Işığın olduğu her yerde

Güneş panelleri kullanılarak gerçekleştirilen sıradışı projeler; Öğretim Görevlimiz Ahmet Cinkara ve öğrencilerinin çalışmaları ile şarj derdine son…

Sensörlerle çalışan Akıllı Yol projesi ile güneş panelleri sayesinde hem çevredeki yapılar için elektrik üretilmesi hem de yollar için gerekli olan ışıklandırma ve enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

Meslek Yüksekokulumuzun girişinde sergilenen ve güneş panelleri kullanılarak yapılmış olan birbirinden ilginç 20 farklı proje. Sıradışı bu projelerin ayrıntılarını hocamız Ahmet Cinkara ve öğrencilerinden dinlemek üzere kendilerini ziyaret ediyoruz.

"Üniversiteler sadece bir okul özelliği taşımaz, üniversite bilginin üretilip paylaşıldığı yerdir." diyor Ahmet Hocamız. Ve devam ediyor; "Aynı zamanda Üniversiteler bilgiye giden yolu gösteren kurumlardır. İçerisinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgiye sahip olma önemini yitirmiş olup, bilgiye ulaşma yöntemlerini bilen, problem çözme yeteneğine sahip, bilgiyi tüketme isteğini sürekli içinde barındıran ve takım çalışmasına yatkın bireyler yetiştirmek eğitimin hedefi haline gelmiştir. Bu sebeple teknik bölümler hızla değişmekte olan günümüz teknolojilerini yakından takip ederek, bu değişime ayak uyduracak bireyleri yetiştirmesi mesleki eğitim sistemimiz açısından son derece önemlidir. Bizler de Safranbolu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü olarak işlemiş olduğumuz her bir dersi okul-sanayi işbirliği mantığı ile yürütmeye çalışıyoruz. Doğru anahtar doğru yerde kullanıldığında ortaya çok değerli projeler çıkmaktadır. Burada gördüğünüz çalışmalar da bu tür gayretlerin bir sonucudur."

Serginin açılışını Safranbolu MYO Müdürü Doç. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Karabük MYO Müdürü Sezayi Yılmaz, Safranbolu Belediyesi Proje Birimi Yöneticisi Yılmaz Olcay ve Öğr. Gör. Ahmet Cinkara birlikte yaptılar.

Öğrenci arkadaşlarımız projelerini anlatıyorlar;

SunBag:

"Hocamız bizden güneş enerjisiyle çalışacak bir proje yapın dediğinde garipsemiştik, hatta bilgisayar bölümü okuyan bir öğrencinin güneş enerjisiyle ne işi olabilir demiştik kendi kendimize. Daha sonrasında aklımıza yapabileceğimiz proje örnekleri geldi. Hocamıza danışmaya gittiğimizde ondan da yeni fikirler alarak “Sun Bag” adını verdiğimiz güneş enerjisiyle çalışan çantamızı yapmaya başladık. Güneş enerjisi tanım olarak; güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Bizler de projemizde güneş ışığından enerji elde ederek elektronik aletleri şarj etmede kullanıyoruz. Projemizin öncelikli amacına gelecek olursak. Malumunuz ki yeni nesil akıllı telefonların, tabletlerin şarj olanakları çok kısa ömürlü. 3 saat yahut 5 saat içerisinde hemen hemen bitiyor. Ve dışarıda olduğumuz esnalarda telefonumuzun kapalı kalmasına ve arayıp ulaşılmaya, sosyal ağları kullanmaya, mail vs bilgilerimize telefonumuzun, tabletimizin üzerinden kullanmaya erişimimiz kapanmış oluyor. Yapmış olduğumuz projemizde ise yaygın olarak kullandığımız sırt çantasının üzerine eklediğimiz güneş paneliyle bu sorunu ortadan kaldırmış oluyoruz. Yolda yürürken, seyahat ederken vs şarjınızın bittiği esnada güneşten gelen enerjiyle telefonumuzu, tabletimizi kolaylıkla şarj edebiliyoruz. Akşam olduğu vakitlerde ise gündüz güneşten gelen enerjiyle akümülatörü dolduruyoruz ve güneşin olmadığı zamanlarda da bu şekilde telefonumuzu, tabletimizi şarj edebiliyoruz."

Yenilenebilir Enerji Projeleri Sergisinde günlük hayatın problemlerine çözüm üreten birbirinden farklı pek çok çalışma sergileniyor.

Güneş Enerjisi ile ısıtan Mont:

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mobil cihazlarımız artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Mobil cihaz uyumlu montların geliştirilmesinin insanlığa çok faydalı olabileceğini düşündük. Gördüğünüz gibi güneş paneli kullanarak etkin olarak çalışan bir mont tasarladık. Estetik yönü ve güzel görünümü için çalışmalar devam etmektedir. Güneş panelimiz kablo yardımı ile ön cebimizdeki 1.3 Ah/20hr'lik bir akümüzü şarj ediyor. Akümüzden çıkan USB portumuz telefonumuzu veya uyumlu cihazları şarj edebiliyor. Karasal iklim koşullarında gündüzleri çok sıcak , geceleri çok soğuk oluyor. Bu yüzden montumuzun içinde ısı rezistanslarımız da mevcut. USB portumuzun yanındaki ufak bir anahtar sayesinde montumuzun sıcaklığına göre ayarlanabilir. Anahtarımız çalışır durumda iken çok kısa bir sürede sıcaklığı hissediyoruz. Böylelikle gündüz etkili güneşin tadını akşam çıkartabiliyoruz. Montumuz kış ve sonbahar günlerinde kullanıma uygundur. Günlük yaşantımızda bisiklet, motorsiklet kullanıcıları, soğuk havalarda yolculuk yapanlar, dağcılık, yamaç paraşütü, yelken kanat gibi uzun mesafe uçuşlarında bulunan sporcular tarafından tercih edilebilir."

Telefonunuz siz gezerken şarj olsun.

Güneş Enerjisi Aydınlatmalı Akıllı Yol

Yaptığımız proje ile otoyollara veya şehir içinde ki belli bölgede bulunan anayollara döşenecek güneş panelleri sayesinde hem çevredeki yapılar için elektrik üretilecek hem de yollar için gerekli olan ışıklandırma ve enerji tasarrufu sağlanmış olacak. Ayrıca dünyadaki bütün otobanlar ile cadde ve sokakların güneş enerjisi santrallerine dönüştüğünü, gezegenimizin aydınlık yarısının karanlık yarısını aydınlattığını düşünün. Bu enerji sorunu olmaz, kimse çevreyi kirleten termik santraller ve nükleer tesisler inşa etmek istemez. Düşününce fark ediyoruz… Akıllı telefon, bilgisayar v.s. sistemler hayatın birer parçası durumunda ve enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Akıllı yollar günlük hayatımızın birer parçası neden olmasın ? Güneş her yerde, ikincisi güneş enerjisi bedava… Şimdiye kadar güneş enerjisi yaygınlaşmadı çünkü güneş panelleri pahalıydı. Şimdi bunun gibi sorunlar ortadan kalktı. Bu proje ile interaktif ışıklar, temiz enerji kullanarak yolların daha güvenlikli ve sürdürülebilir olması hedefleniyor. Yolun karanlıkta parlaması için güneşten enerjiyi alıp hava karardığında elektrik lambalarına o enerjiyi vererek çalıştırıyor. Projede gündüz güneş enerjisi ile şarj olan yol gece aydınlatma sağlayabiliyor. Ayrıca bu projenin en önemli noktalarından biri ise arabayı veya hareket eden bir şey gördüğünde ışıkların otomatik olarak yanıyor olması ve belli bi süre olmadan araç geçene kadar lambaların hiçbir şekilde sönmemesi. Şayet yolda başka araç yoksa aracımız geçtikten belli bir süre sonra kendiliğinde kapanması. Bunun içinde güneş panelinin yanı sıra hareket sensörünü yolun tamamını görebilecek şekilde bir noktaya koymak. Ayrıca gece gündüz sensörü sayesinde havanın karardığını anlaması ve ona göre lambaların yanmasıda projemizin içinde yer alıyor. Görüldüğü üzere çok faydalı ve hayat kurtarıcı nitelikte olan bu projenin yaygınlaşması gündemde. İnanıyoruz ki bu uygulama çevreye de çok yarar sağlayacak. Ayrıca kör noktalarda bulunan ışık olmayan veya yetersiz olan yollarda kaza riskini en aza indirecek.


© Başarı Öyküleri Bandı Tasarım ve Programlama: İ. R. Karaş