En güzel çocuklar sevebilir…

Çocuk Gelişimi Bölümü 2.sınıf öğrencilerimiz sanat ve spor etkinliklerinde korunmaya muhtaç çocuklara destek oluyorlar

Çocuk Gelişimi Bölümü 2.sınıf öğrencileri Yüksekokul Müdürümüz Yrd.Doç.Dr. Yasin ORTAKÇI’nın desteği ve bölüm öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Özlem GÖZÜN KAHRAMAN koordinatörlüğünde Karabük Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Güleç Sevgi Evlerindeki korunmaya muhtaç çocuklarımızın nitelikli zaman geçirmeleri için düzenlenen sanat ve spor etkinliklerinde çocuklara destek oldular. 3 ay boyunca devam eden ve ikinci dönemde de devam edecek olan bu çalışmadan çocuklarımız çok memnun kalırken, öğrencilerimiz de çok önemli deneyimler kazanmış oldular. Böyle güzel ve anlamlı bir çalışmanın ortaya çıkmasındaki katkılarından dolayı öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Galip SÖKMEN’e, Yrd.Doç.Dr. Özlem GÖZÜN KAHRAMAN’a, Güleç Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürü Fatma SEDAR’a ve hafta sonlarını böyle değerli bir etkinliğe ayıran gönüllü çocuk gelişimi bölümü öğrencilerimize çok teşekkür ederiz. Öğrencilerimizin buradaki deneyimlerine yönelik düşünceleri aşağıda sunulmuştur.

Hayatımın her alanında çocuklar önceliğim oldu.En büyük hayalim bir çocuk gelişimci olup çocukların yüzünü güldürmekti hayalime adım adım yaklaşırken Özlem hocamızın bize bahsettiği bu gönüllülük projesine büyük bir heyecanla katıldım.Onlarla zaman geçirmek,bir nebze olsa mutlu olduklarını,gözlerindeki o umut ve tebessümleri görmek paha biçilemezdi.Umarım hayatları boyunca o bakışlarını kaybetmez mutlu,huzurlu olurlar.Ne kadar yararlı olduk bilmiyorum ama çok eğlendik çok güzel oyunlar oynadık etkinlikler yaptık.Umarım onlarda benim kadar çok eğlenmişlerdir.Son olarak çocuklar için daha yararlı olmak dileğiyle…(BÜŞRA KÖSEOĞLU)

Birçok masum yüz, birçok gülen gözler gördüm. Hepsi tertemizdi. Belki içlerinde anlatamadıkları birçok şey var ;birikmişlikleri, mutlulukları, hüzünleri, acıları...Ama her şeye rağmen devam ediyorlar hayatlarına. Küçüklerim, miniklerim yok mu onlar ne şahane varlıklar! Bir kaç haftadan sonra bize yakın davrandılar ve ben o an anladım ki şükretmeyi bilmiyormuşum. Şu hayatta şükredeceğimiz o kadar çok şey var ki ...Aile gibi mesela, anne baba gibi mesela ,ve daha birçok şey...Ben, ilerde çok iyi yerlere geleceklerine inanıyorum, hayatın güzelliklerini tadacaklar. Belki ebeveynleri yanlarında olmayacak ama onlar bir aile kuracaklar ..Ve şu zamana kadar yaşadıklarını unutacaklar ,en azından yalnız olmadıklarının farkına varacaklar.. Tüm güzellikler onların olsun …(BÜŞRA AYHAN)

Güleç Sevgi Evlerine bir çocuk gelişim öğrencisi olarak gitmek bana şüphesiz güzel şeyler kattı. Oradaki çocuklarla birlikte etkinliklere katılmak beni mutlu ediyor ve huzur buluyorum. Onların bir tebessümüne sebep olmak anlatılmayacak kadar güzel bir duygu. Bir çocuk gelişim öğrencisi gözüyle bakınca bir çocuğun ailesinden ayrı bir ortamda olsa bile çok güzel şeyler başarabildiğini öğrendim. Örneğin sanat etkinliklerinde çok güzel resim yapabiliyorlar yaratıcılıklarını resimde gösterebiliyorlar hayal güçlerini kullanabiliyorlar. Ya da motor gelişim olarak baktığımda badminton voleybol gibi oyunlarda başarılılar hatta bazılarının derecesi olduğunu öğrendim. Kısaca bir çocuk yeteneklerini ve gelişim özelliklerini her yerde belli eder ve geliştirebilir yeter ki onu destekleyen cesaret veren Kişiler olsun etrafında. (Meryem Şura ÜNAL)

Özlem Hocam bu projesini söylediği an hemen gönüllü olarak gruba dahil olmak istedim. Gruba katıldığımda, gideceğim yerde neler yapabiliriz, gittiğimiz her günü nasıl renkli geçirebiliriz diye hayal kurmaya başlamıştım. Gittiğim gün ise çok güzel yürekli, her şeye karşı umut dolu gözlerle bakan güzel yürekli çocuklar tanıdım. İlk gittiğim günün sonunda bir kez daha anladım bu dünyada en güzel çocuklar sevebilir ve en temiz onlar düşünebilir. (SİBEL ALPAGUT)

Sevgi evi bana bu mesleğin güzel tarafını tekrar hatırlattı bir kez daha mesleğimi nasıl ve neden yapmak istediğimi anladım. Bu mesleği sadece iş olarak değil geleceğimizi tekrar yeni nesiller oluşturacağını bilerek bir şeyler için uğraş gösterip eğitimimizi ona göre vermemiz gerektiğini anladım. Sevgi evinin bir diğer tarafı ise her çocuğun özel olduğunu ve her çocuk doğru eğitim ve sevgi verildiği sürece birçok şeyi başarabildiklerini gördüm. Burada edindiğim tecrübe ileriki çalışama hayatımda yararlı olacağını düşünüyorum. (HATİCE GÜL OMUZOĞLU)

Sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olmak bana kazandırdıkları çocuklarla vakit geçirip onların eğlendiğini görmek mutlu olmamı sağladı çocuklarla geçirdiğimiz vakitler azda olsa onları anlamak bana iyi hissettirdi zorunluluk hissederek değil çocuklarla geçirdiğim vaktin değerli olduğunu düşündüğüm için yapılan etkinliklere severek katildim. (SEVDA TOSUN)


© Başarı Öyküleri Bandı Tasarım ve Programlama: İ. R. Karaş