Çocuk Gelişimi Programı

Çocuk Gelişimi programında normal öğretim, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim sınıflarına öğrenci alınmaktadır.

Programının amacı; sektörün ihtiyaç duyduğu donanıma sahip, çağdaş, çocuk ve insan sevgisi ile bütünleşmiş nitelikli okul öncesi eğitim elemanları yetiştirmektir.

Programın Yöremiz ve Ülkemiz İçin Önemi

Bu program, normal gelişim gösteren ve özel gereksinimi olan çocukların gelişimini destekleyici eğitim programı ile, bu alanda çocuğa, aileye ve topluma hizmet sumaktadır.

Çocuk Gelişimi Programı Uzaktan Eğitim Hakkında

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Çocuk Gelişimi Uzaktan Eğitim Programı birbirinden uzakta bulunan eğitici ve öğrencinin bilgisayar üzerinden iletişim kurması esasına dayanmaktadır. Ders programı dönem başlarında açıklanmakta ve dönem içi anaokulu uygulamaları gibi özel durumlar hariç dersler 17:10’da başlamaktadır. Dersler eğitici ve öğrencinin programda belirtilen saatte bilgisayar üzerinden karşılıklı iletişimi ile canlı olarak işlenmektedir.

Karabük Üniversitesi’nde uzaktan eğitim veren lisans ve önlisans programlarında öğrenim ücreti olarak ikinci öğretim ücreti alınmaktadır. Bakanlar kurulu tarafından belirlenen ikinci öğretim ücretleri en son 31 Ağustos 2013 tarihli ve 28751 sayılı Resmi Gazete’de dönemlik 385 TL olarak ilan edilmiş ve 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016 eğitim-öğretim yıllarında değişmemiştir. Haziran 2016 itibari ile yeni bir karar alınmamıştır ve yeni karar alınana kadar dönem başı 385 TL olarak devam edecektir.

İl dışından gelen öğrencilerimizin mağdur olmasını engellemek için öğretimin mümkün olduğunca uzaktan eğitim sistemi ile yapılması planlanmıştır. Bu nedenle ÖSYM kılavuzunda haftada en az 2 gün olması veya üniversite tarafından belirlenmesi şeklinde ifade edilen yüzyüze eğitim takvimi, haftada 2 gün olan derslerin birleştirilmesi ile dönemin son iki haftasında Safranbolu Meslek Yüksekokulu binasında yapılmaktadır. Dönem sonlarına doğru okulumuz web adresinde yüzyüze ders programı yayınlanmaktadır.

Derslere devam durumu dersin öğretim elemanı tarafından izlenmektedir ve öğrenciler derslerin %70’ine katılmak zorundadır. Üniversitemizin kullandığı sistem yardımı ile öğrencilerin devam durumu elektronik olarak da izlenebilmektedir. Derse devam şartını sağlamayan öğrenci o dersten kalmış sayılır ve final yada bütünleme sınavlarına giremez.

Uzaktan eğitim bölümünün tüm sınavları hafta sonu da dahil olmak üzere 08:00-20:00 arası Safranbolu Meslek Yüksekokulu binasında örgün eğitim sınavları ile birlikte yapılacaktır. Sınav programı sınavlardan 1-2 hafta önce yüksekokulumuz web sayfasında yayınlanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin web sayfasını ziyaret ediniz.

İmkanlar

Dersler öğrencilere bilgisayar laboratuarlarında, uygulama imkânları ve Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu kütüphanesinde mevcut bulunan kitaplarla beraber öğrenme ortamı sağlamaktadır.

Çalışmalar

Bu program öğrencilere bireysel öğrenme, internet teknolojileri ve takım çalışmaları örneklerinde olduğu gibi ilave öğrenme ve öğretme metotları sunacaktır.

Unvan ve İstihdam

Eğitimini başarı ile tamamlayanlar ön lisans diploması almaktadır. Çocuk gelişimi meslek elemanı; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında çocuk kliniklerinde, otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde çalışırlar.
Öğretim Planları ve Ders İçerikleri İçin İlgili Alandaki Sembole Tıklayınız
Akademik Yıllar Öğretim Planı Ders İçerikleri
1.Öğretim
2.Öğretim
U.Eğitim
1. ve 2. Öğretim U.Eğitim
2010-2011
 
 
2011-2012
 
 
2012-2013
2016-2017