Tekstil Teknolojisi Programı

Tekstil Teknolojisi programında normal öğretim ve ikinci öğretim sınıflarına öğrenci alınmaktadır. 2008-2009 eğitim yılına kadar "Tekstil Programı" olarak öğrenci alınan programda, 2009 yılında yapılan değişiklikle 2009-2010 eğitim yılından itibaren "Tekstil Teknolojisi Programı" olarak öğrenci kabul edilmektedir.

Tekstil endüstrisinin ilgili branşlarında orta kademe yöneticisi olarak, müşteri temsilciliği, eğitim departmanlarında, planlama, model tasarımı, koleksiyon ve numune hazırlama, kesim, montaj ve üretim, ütü ve kalite kontrol aşamalarında üretim sonuna kadar mamulün her safhasında üretime yönelik nitelikli ara eleman yetiştirmektir.

Programın Yöremiz ve Ülkemiz İçin Önemi

Tekstil endüstrisi Türkiye'de son derece gelişmiş bir sektör olduğundan teknikerlere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Yöremizde ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli konumda olan firmalar bulunmaktadır. Bunların ara eleman ihtiyacına gerek staj döneminde gerekse mezuniyet sonrası öğrencilerimizin bir kısmı tarafından karşılanmaktadır. Mezun olan teknikerler kolaylıkla iş bulabilmektedir. Ülkemizde tekstil ve giyim sektörü hızla gelişmektedir ve ülke ekonomisinde önemli bir yeri vardır. Bu sektördeki ürünlerimiz uluslararası düzeyde yarışacak konumdadır. Bizim programdan mezun olan öğrenciler kolaylıkla gerek ulusal, ya da yabancı dil bildikleri takdirde yurt dışında da istihdam edebilirler. Programımızın öğrencileri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden geliyorlar. Mezun olduktan sora bazıları memleketlerindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde sözleşmeli personel statüsünde Usta Öğretici olarak çalışabiliyorlar. Böylelikle halktan insanların eğitiminde katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimizden bazıları da imkânları ölçüsünde kendi işyerlerini açıp değişik ürünler, hediyelik eşyalar v.b. yapıp ülke ekonomisinde katkıda bulunuyorlar.

İmkanlar

Tekstil-Konfeksiyon Programında, yaklaşık 150 öğrenciye; 3'ü bölüm öğretim elemanı olmak üzere toplam 10 öğretim elemanı tarafından eğitim verilmektedir. Bölümün uygulamalı derslerinin yapıldığı Hazır Giyim Atölyesinde 20 ad. düz dikiş makinası, 1 ad. overlok makinası, 1 ad. ilik makinası, 1 ad. düğme makinası ve 1 ad. çift paskaralı buhar kazanlı sanayi ütü mevcuttur. Öğrencilerin 45 iş günü yaz stajı ile tamamlanan eğitimleri sonunda diplomalarında "Tekniker" ünvanı yer alır. Önlisansını tamamlayan öğrenciler,Dikey Geçiş Sınavını kazanmaları koşulu ile 4 yıllık üniversite eğitimine devam edebilirler.

Çalışmalar

Öğrencilerimiz öğrenmek amacı ile uygulamalı derslerde kendilerine çeşitli ürünler dikmektedir. İkinci sınıfın sonunda kendi tasarladıkları ve diktikleri kıyafetleri her sene yapılan mezuniyet balosunda bir defile ile sunmaktadır.

Unvan ve İstihdam

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz; kendi alanları ile ilgili ön lisans diploması ve tekniker unvanı almaktadırlar. Mezunlarımız; tekstil endüstrisinin her alanında başarı ile çalşabilmekte, isterlerse kendi atölyelerini de açabilmektedirler.
Tekstil Programı Öğretim Planları ve Ders İçerikleri İçin İlgili Alandaki Sembole Tıklayınız
Akademik Yıllar Öğretim Planı Ders İçerikleri
1.Öğretim
2.Öğretim
2007-2008
 
2008-2009
 
Tekstil Teknolojisi Programı Öğretim Planları ve Ders İçerikleri İçin İlgili Alandaki Sembole Tıklayınız
Akademik Yıllar Öğretim Planı Ders İçerikleri
1.Öğretim
2.Öğretim
2009-2010
2010-2011
 
2011-2012
 
2012-2013