Okulumuza kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizin sıkça sordukları soruların cevapları

Okulumuza kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizin sıkça sordukları soruların cevapları aşağıda verilmiştir. Belirtilenler dışında sorusu olan öğrencilerimizin birimimize kolay ulaşabilmesi için cevabı aşağıda verilmiş sorular için okulumuzun aranmamasını önemle rica ederiz.

 • Kayıtlarla ile ilgili duyuru https://www.karabuk.edu.tr adresinde yayınlanacaktır. İşlemler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütüldüğünden ayrıca birimimize başvuruda bulunmanız gerekmemektedir. Birimimizin duyuruda belirtilenler haricinde bir bilgilendirme yapması da mümkün değildir.

 

 • Birimimizce kayıt işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığına dair bilgi verilememektedir. Kayıt işlemi için duyurudaki işlemlerin uygulanması yeterlidir. Yine de kaydınızın yapılıp yapılmadığına işlemden 24 saat sonra e-devletten öğrencilik sorgulaması ile öğrenebilirsiniz. Lütfen kaydınızı duyuruda anlatılanları uygulayarak yapınız. Kayıt işlemini son güne bırakmamanız yararınıza olacaktır.
 • Yüz Yüze Eğitim Hakkında: Yüz yüze eğitim süreci ile ilgili duyuruları üniversitemizin web sayfasından (www.karabuk.edu.tr) takip etmeniz gerekmektedir. Birimimiz bu konuda bilgi vermeye yetkili değildir.

 

 • Başka bir üniversiteyi kazanan ve ders içeriği almak isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki linkte belirtilen işlemleri yapması gerekmektedir. Pandemi süreci nedeni ile ıslak imzalı belge verilmemektedir. Konu hakkında tüm üniversitelere gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Ders içeriği bulmada sorun yaşayan öğrencilerimiz taleplerini smyo@karabuk.edu.tr adresine mail ile bildirmelidirler.

https://smyo.karabuk.edu.tr/icerikGoster.aspx?K=D&id=4&BA=index.aspx

 

 • Ders Saydırma (Muafiyet) İşlemleri Hakkında: Önceden başka bir üniversitede eğitim almış öğrencilerin benzer derslerden muaf olabilmeleri için muafiyete esas olacak not derecelerini içeren not durum belgesini (transkript) ve ders içeriklerini (aslı veya onaylı örneği) talebi belirten bir dilekçe ile 9 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar smyo@karabuk.edu.tr adresine mail ile atmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra gönderilen belgeler dikkate alınmayacaktır. Ders saydırma talebinde bulunan öğrencilerin muaf oldukları dersleri (OBS sistemi not kartında muaf olunan dersler yer almaktadır) ders alma sürecinde danışmanına bildirmesi gerekmektedir.
 • Ders Alma Hakkında: Akademik takvimde belirtilen ders alma haftasında öğrencilerin OBS üzerinden ders almaları gerekmektedir. Gerekli bilgilendirme üniversitemiz web sayfasında yayınlanacak olup; ders alma işlemleri ile ilgili öğrencilerin danışman öğretim elemanı ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Danışman öğretim elemanı bilgileri OBS sisteminde yer almaktadır, okulumuzun web sayfasında da ders kayıt haftasından önce duyurulacaktır.

 

 • Kayıt Dondurma Hakkında: Kayıt dondurmak isteyen öğrencilerin akademik takvimde belirtilen mazeretli ders alma haftasının son günü mesai bitimine kadar dilekçe ile üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Öğrencinin talebi doğrultusunda öğrencinin kaydı eğitim-öğretim süresince en az bir yarıyıl, en fazla iki yarıyıl dondurulabilir. Öğrenciler kayıt dondurdukları yarıyıllarda herhangi bir derse kaydolamaz ve o yarıyılın sınavlarına giremez. Kayıt dondurma süresi eğitim-öğretim süresinden sayılmaz. Öğrencinin kayıt dondurduğu sürede öğrenim ücreti/öğrenci katkı payı ödeyip ödemeyeceği ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenir. Öğrenciler, kayıt dondurma başvurularının sonuçlarını izlemek ve öğrenmekle yükümlüdür.
 • Yurtlar Hakkında: Okulumuza yaya veya toplu taşıma ile ulaşılabilecek yurtlar bulunmaktadır. Fakat kamu ve özel yurtların tüm işlemleri kendileri tarafından yapılmaktadır. Kamu yurtlarının işlemleri için KYK’ye, özel yurtlar için de yurt sorumlularına ulaşılması gerekmektedir. Birimimizin yurtlarla ilgili sorumluluk ve etkisi yoktur. Yurt önerisi de dahil olmak üzere birimimiz görevlileri tarafından yurtlarla ilgili kesinlikle bilgi verilmeyecektir.
 • Okulumuz Hakkında: Okulumuz yeni dönemde Safranbolu Şefik Yılmaz Dizdar MYO ismi ile eğitim verecektir. Safranbolu merkezde bulunan okulumuz derslik binası ve atölye binası olmak üzere yan yana 2 binadan oluşmaktadır. Okulumuzda 12 programda 53 akademisyen görev almaktadır. Web sayfamızda “Programlar” sekmesinin altında okulumuzdaki programlarla ilgili bilgi bulunmaktadır. Okulumuz Safranbolu’da merkezi bir konumdadır. Kaymakamlık, bazı özel yurtlar, şehir merkezi, hastane, bankalar, kütüphane ve diğer birçok kurum yürüme mesafesindedir. Şehir içi toplu taşıma araçlarının çoğu okulumuzun yakınından geçmektedir. Konumla ilgili daha detaylı görüntüyü Google Earth, Google Haritalar veya Streetview’e “Safranbolu Meslek Yüksekokulu” yazarak görebilirsiniz. Tüm programların dersleri (Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik hazırlık sınıfı hariç) kendi binamızda yürütülecektir.

 

 • Çocuk Gelişimi Uzaktan Öğretim Hakkında: Tüm dönemlerde derslerin ilk 13 haftası uzaktan öğretim ile yapılmakta olup 14. ve 15. haftalar yüz yüze öğretimle yapılmaktadır. Programın sınavları Safranbolu ŞYD MYO binasında yüz yüze yapılacaktır.
 • Burs ve Krediler Hakkında: Varsa program özelindeki bursların duyuruları ÖSYM tercih kılavuzundaki kodlarla tanımlanmaktadır, kılavuzdan takip edilmesi gerekmektedir. KYK tarafından verilen karşılıklı krediler KYK tarafından yürütülmektedir. Birimimizin sorumluluğu ve etkisi yoktur. KYK karşılıksız bursları için öğrenciler okulumuza verilen kontenjan dahilinde birimimiz komisyonu tarafından belirlenmektedir. Gerekli bilgiler güz dönemi içerisinde duyurulacaktır. Diğer kurum ve kişilerce verilen burslarla ilgili birimimizin sorumluluk ve etkisi yoktur.

 

 • Harçlar Hakkında: Harç ücretleri Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. İlk kez bir üniversiteye kaydolan 1. öğretim öğrenciler ücret ödemeyeceklerdir. 2021-2022 yılında dönemlik ücretler; önceden bir üniversiteye kaydolmuş 1. öğretim öğrenciler için 113,5 TL, ikinci öğretim ve uzaktan öğretim (Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programı hariç) için 459,5 TL, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programı (sadece ikinci öğretim) için 689,25 TL’dir. Yine de değiştirme yetkisi Bakanlar Kurulu’nda olduğundan ödemeniz gereken net değeri üniversitemiz web sayfasındaki duyurulardan takip ediniz.
 • Hazırlık Sınıfı Hakkında: Sadece Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programında mecburi İngilizce hazırlık eğitimi vardır. Öğrenciler dönem başında yapılan Hazırlık Muafiyet sınavını geçerlerse doğrudan 1. sınıftan başlarlar. Hazırlık eğitimi Karabük Üniversitesi kampüsündeki Yabancı Diller Yüksekokulunda verilecektir. Sınavla ilgili duyurular üniversitemiz ve Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasında yayınlanacaktır.

 

 • Başka bir üniversitede 2 yıllık/4 yıllık okuyanlar hakkında: Mevzuat gereği aynı anda 2 örgün önlisans veya 2 örgün lisans eğitimi alınması mümkün değildir. Fakat bir örgün lisans + bir örgün önlisans eğitimi alınması mümkündür. Mevcut durumda örgün önlisans kaydı olan öğrencilerin okulumuza kayıt yaptırabilmek için o programdan kaydını sildirmeleri gerekmektedir. Lisansa kayıtlı öğrencilerin okulumuza kaydolmasında bir engel yoktur. Belirtilen kısıtlamalar açık öğretim ve uzaktan öğretim ile eğitim veren programlara ve bölümlere kayıtlı/kaydolacak öğrenciler için geçerli değildir.
 • Belirtilenler dışındaki sorularınızı telefon etmek yerine smyo@karabuk.edu.tr adresine mail atarak sormanızı rica ediyoruz. Mailleriniz en kısa sürede cevaplanacaktır.