Giyim Üretim Teknolojisi Programı

Tekstil endüstrisinin ilgili branşlarında orta kademe yöneticisi olarak çalışacak, müşteri temsilciliği, eğitim departmanlarında, planlama, model tasarımı, koleksiyon ve numune hazırlama, kesim, montaj ve üretim, ütü ve kalite kontrol aşamalarında üretim sonuna kadar mamulün her safhasında üretime yönelik nitelikli ara eleman yetiştirmektir.

Programın Yöremiz ve Ülkemiz İçin Önemi

Tekstil endüstrisi Türkiye'de son derece gelişmiş bir sektör olduğundan teknikerlere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Yöremizde ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli konumda olan firmalar bulunmaktadır. Bunların ara eleman ihtiyacına gerek staj döneminde gerekse mezuniyet sonrası öğrencilerimizin bir kısmı tarafından karşılanmaktadır. Mezun olan teknikerler kolaylıkla iş bulabilmektedir. Ülkemizde tekstil ve giyim sektörü hızla gelişmektedir ve ülke ekonomisinde önemli bir yeri vardır. Bu sektördeki ürünlerimiz uluslararası düzeyde yarışacak konumdadır. Bizim programdan mezun olan öğrenciler kolaylıkla gerek ulusal, ya da yabancı dil bildikleri takdirde yurt dışında da istihdam edebilirler. Programımızın öğrencileri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden geliyorlar. Mezun olduktan sora bazıları memleketlerindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde sözleşmeli personel statüsünde Usta Öğretici olarak çalışabiliyorlar. Böylelikle halktan insanların eğitiminde katkıda bulunuyorlar. Öğrencilerimizden bazıları da imkânları ölçüsünde kendi işyerlerini açıp değişik ürünler, hediyelik eşyalar v.b. yapıp ülke ekonomisinde katkıda bulunuyorlar.

İmkanlar

Giyim Üretim Teknolojisi Programında, yaklaşık 150 öğrenciye; 3'ü bölüm öğretim elemanı olmak üzere toplam 10 öğretim elemanı tarafından eğitim verilmektedir. Bölümün uygulamalı derslerinin yapıldığı Hazır Giyim Atölyesinde 20 ad. düz dikiş makinası, 1 ad. overlok makinası, 1 ad. ilik makinası, 1 ad. düğme makinası ve 1 ad. çift paskaralı buhar kazanlı sanayi ütü mevcuttur. Öğrencilerin 45 iş günü yaz stajı ile tamamlanan eğitimleri sonunda diplomalarında "Tekniker" ünvanı yer alır. Önlisansını tamamlayan öğrenciler,Dikey Geçiş Sınavını kazanmaları koşulu ile 4 yıllık üniversite eğitimine devam edebilirler.

Çalışmalar

Öğrencilerimiz öğrenmek amacı ile uygulamalı derslerde kendilerine çeşitli ürünler dikmektedir. İkinci sınıfın sonunda kendi tasarladıkları ve diktikleri kıyafetleri her sene yapılan mezuniyet balosunda bir defile ile sunmaktadır.

Unvan ve İstihdam

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz; kendi alanları ile ilgili ön lisans diploması ve tekniker unvanı almaktadırlar. Mezunlarımız; tekstil endüstrisinin her alanında başarı ile çalşabilmekte, isterlerse kendi atölyelerini de açabilmektedirler.