Mobilya ve Dekorasyon Programı

Mobilya ve Dekorasyon programı; mobilya tasarımı ve üretimi ile iç mekan tasarımı alanında mobilya endüstrisine teknik eleman yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitim kurumudur.Yüksekokulumuz Mobilya ve Dekorasyon Programı, orman ürünleri endüstrisinde özellikle odun hammaddesi ve yarı mamullere, (yonga levha, lif levha, kaplama vb.) dayalı üretim yapan iş kollarının son yıllardaki yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacını "teknik düzeydeki ara eleman" olarak karşılamakta ve eğitim-öğretimini bu amaca yönelik olarak etkin bir şekilde sürdürmektedir.

Programın Yöremiz ve Ülkemiz İçin Önemi

Öğrencilerimizin Yüksekokulumuzdan aldığı eğitim ülkemiz genelinde oldukça önemli düzeyde olup benzer eğitim öğretim yapan kurumların üzerindedir. Öğrencilerimiz ülkemizin büyük mobilya fabrikaları ile diğer orta büyüklükteki mobilya ve dekorasyon tesislerinde staj yapmakta ve doğrudan üretime katılarak bilgi ve becerilerini arttırmaktadırlar. Öğrencilerimizin eğitim-öğretimlerinde ağırlıklı olarak uygulama yapmaları, aynı şekilde staj yerlerinde bunu pekiştirmeleri başarılarını arttırmakta ve aranılan eleman konumuna gelmelerini sağlamaktadır. Bu durum çeşitli kurumların yoğun eleman isteklerinden anlaşılmaktadır.Teknolojik gelişmeler, teorik bilgilerin, yeterli oranda uygulamalı eğitim ile desteklenmesini gerektirmektedir. UNESCO tarafından 1995 yılında, Kültürel Miras Şehirler Listesine alınan Safranbolu da, tarihi yapıların ahşap restorasyon işlemlerinin yapılabilmesi için mobilya konusunda donanımlı ara elaman ihtiyacı bulunmaktadır. Yüksekokulumuz, bu alandaki teknik eleman ihtiyacını karşılamaktadır. Sanayisi gelişmekte olan yöremizde, nüfusun da artması ile birlikte ihtiyaçlar her konuda artmaktadır. Mobilya konusundaki yenilikleri sürekli takip eden öğretim elemanlarımızın sayesinde, mevcut talebi karşılayacak seviyede yetiştirilmiş teknik elemanların iş sahasına adaptasyonu daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

İmkanlar

Bu bölüm; yetenekli, yaratıcı ve meslekleriyle ilgili teknik bilgilere sahip mobilya ve iç mekan tasarımı alanında donanımlı ve uygulamaya yönelik teknik eleman ve tasarımcılar yetiştirir.

Çalışmalar

Öğrencilerden, atölye ve tasarım sınıflarından, çalışmalarından yaratıcı bir kültür geliştirmeleri ve malzemeler ile üretim metotları hakkında deneyim kazanmaları beklenir. Bu durum, öğretim elemanları, teknik personel ve yeterli makine teçhizat ile donanımlı atölyeler ile sağlanmaktadır.

Unvan ve İstihdam

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz; kendi alanları ile ilgili ön lisans diploması ve tekniker unvanı almaktadırlar. Mezunlarımız; mobilya fabrikaları ve atölyeleri ile kamu kurumlarının ilgili bölümlerinde tekniker olarak çalşabilmekte, isterlerse kendi atölyelerini de açabilmektedirler.