Radyo-Tv Programcılığı Programı

Programın Yöremiz ve Ülkemiz İçin Önemi

Radyo ve özellikle televizyon günümüzde tüm dünya toplumları üzerinde en çok etkili olan kitle iletişim araçlarıdır. Bu nedenle bu alanda çalışacak nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Radyo Televizyon Yayıncılığı programı da mesleğin gerektirdiği bilgi birikimine sahip nitelikli elemanlar yetiştirmeyi ilke edinmiştir.

İmkanlar

Radyo–Televizyon Programcılığı programı öncelikle, radyo ve televizyon yayıncılığında düşünülebilecek her görev için nitelikli eleman yetiştirmektedir.

Çalışmalar

Programda temel olarak, İletişimin Temel İlkeleri, Radyo–TV Haberciliği, Görüntü Tekniği ve Uygulama, Senaryo ve Metin Yazarlığı, Radyo–TV Tekniği, Radyo ve Televizyonda Program Yapım Yönetimi, Etkin Konuşma ile Kamera Çekim Teknikleri vb. dersler verilmektedir.

Unvan ve İstihdam

Radyo Televizyon Programcılığı programından mezun olan öğrenciler, çok yönlü becerilere sahip olarak, yayın sektöründe kolaylıkla iş bulabilir. Öğrenciler bu programdan, kameraman, yönetmen, programcı, metin yazarı, senarist, yapımcı, sunucu, haberci ile radyo ve televizyonda teknik görevleri rahatlıkla yürütebilecek düzeyde mezun olurlar. Mezunlar, ayrıca basın sektöründe, internet gazeteciliğinde ve film yapım şirketlerinde de görev alabilirler.